Jaką funkcję pełni bieżnik opony?
Samochodowa opona składa się z wielu części, z których każda…
Samochodowa opona składa się z wielu części, z których każda pełni różne funkcje. Dziś przyjrzymy się bieżnikowi: najbardziej charakterystycznej części każdej opony i zadaniom, które spełnia.
Bieżnikiem nazywamy najbardziej zewnętrzną część opony, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Już to samo w sobie mówi nam dużo jego funkcjonalności. Stanowi ok 35% całości ogumienia opony. To na bieżnikach czterech opon opiera się ciężar całego pojazdu i to one zużywają się z każdym przejechanym kilometrem.
Najważniejszym zadaniem bieżnika jest zapewnienie pojazdowi dobrego kontaktu z nawierzchnią. Chodzi tu o coś więcej niż tylko o utrzymywanie przyczepności pojazdu podczas jazdy. Rzeźba czoła opony jest w dużej mierze odpowiedzialna za osiągi i stabilność całego pojazdu.
Bieżniki mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. W razie niebezpiecznej sytuacji na drodze ich jakość i stopień zużycia mogą zadecydować o tym, czy damy radę się w porę zatrzymać lub, czy unikniemy wpadnięcia w poślizg. Warto o tym pamiętać i regularnie sprawdzać ich stopień zużycia.
Bieżnik jest też odpowiedzialny za ogólne zużywanie się samochodu. Jakość, rzeźba i zużycie aktualnie eksploatowanego bieżnika ma wpływ na zużycie całej opony. Nierówny bieżnik może doprowadzić do uszkodzenia opony lub nawet koła. Jego nierówne zużycie też odczujemy podczas jazdy kiedy jedno z kół zacznie lekko drżeć i hałasować. Samochód z dobrymi, równymi bieżnikami będzie jeździł ciszej i stabilniej. Będzie też spalał mniej paliwa, dzięki mniejszym oporom generowanym podczas toczenia.
Charakterystyczne rowki w bieżniku też mają swoje zadania. Odprowadzają na boki opony wodę, zapobiegając poślizgom. Ostre rowkowanie w oponach zimowych jest dodatkowo projektowane z myślą o wbijaniu się w śnieg i błoto, tak aby zwiększyć przyczepność podczas jazdy (a w szczególności ruszania i hamowania) w zimowe miesiące.
Jak widać, bieżniki w naszych oponach są odpowiedzialne za wiele rzeczy – od komfortu jazdy, poprzez spalanie, na bezpieczeństwie kończąc.